Časté otázky

Proč cvičit judo?

Judo znamená jemná cesta a bylo založeno profesorem Jigorem Kanem v roce 1882 v Japonském Tokiu (více se o historii juda). Od roku 1964 se stalo judo Olympijským sportem a i přes velkou konkurenci dalších bojových umění se stále těší masové podpoře lidí po celém světě. Je sportem i zábavou, kterou můžete pěstovat od nejútlejšího věku až do pokročilého stáří.

Judo vychází z tradiční japonské filozofie a klade velký důraz na tradiční hodnoty samurajů: zdvořilost, odvaha, upřímnost, čest skromnost, respekt, sebeovládání a přátelství. Kromě základních pohybových dovedností jako například kotouly, sklopky, hvězdy, přemety, salta, pády, techniky na zemi i v postoji, sebeobrana, koordinace těla a jeho ovládání, se každý judista naučí i něco z odkazu japonských bojovníků a jejich morálních hodnot. Je to zkušenost, kterou děti i dospělí zcela jistě ve svém životě zhodnotí.

Více informací k otázce „Proč cvičit judo?“

Trénink (ZŠ Počaply, 28. 3. 2017)

Je judo drahé?

Judo patří mezi nejlevnější sporty. Měsíční členský příspěvek je 450,- Kč pokud dítě cvičí jednou týdně, resp. 750,- Kč v případě, že dítě cvičí 2x týdně. Za tuto cenu Vaše dítě získá ročně přibližně 41 resp. 82 tréninkových hodin pod dozorem kvalifikovaného a zkušeného trenéra. Judo, které se cvičí v tělocvičně navíc není závislé na počasí, takže máte pro své dítě v průběhu celého školního roku aktivitu, při které se může dosyta vyřádit.

Adéla a Petr
Adéla a Petr

Co k judu potřebuji?

Judo se cvičí na pružných žíněnkách, tzv. tatami, která má každý oddíl judo k dispozici. Na úvodní tréninky začátečníkům postačí tepláky a nějaká mikina, pokud možno z pevnější látky. Obojí by mělo být bez zipů a knoflíků, kterými by se cvičenci mohli zranit. Kromě cvičebního úboru jsou potřeba pantofle pro pohyb mimo tatami. Toto základní vybavení slouží pro první tréninky, které jsou zpravidla zkušební, aby si děti i rodiče mohli vyzkoušet, zda jim sport bude vyhovovat a chtějí se mu věnovat i nadále. Pokud ano, je nutné si pro plnohodnotný trénink pořídit kimono speciálně určené pro judo.

Randori v Železné Rudě

Kimono se sestává z pevného kabátu s hrubým límcem, kalhot a pásku. Podobá se kimonu na karate, ale je mnohem pevnější, protože je vystavováno mnohem větší zátěži. Ceny se pohybují od 500,- Kč výše. Na trhu jsou v současné době k dostání kimona pro různá bojová umění. Je však nutné zakoupit pouze speciální kimono pro judo, které silné a je určené k velkému namáhání během nácviku technik. Jiná kimona se velmi rychle roztrhají. Prvotní úspora se pak změní ve zbytečnou ztrátu. Stejně jako většina bojových umění i judo má systém barevných pásků. Jediným nositelem dvanáctého danu ve stoleté historii juda byl jeho zakladatel Jigoro Kano.

Na trénink nepatří: náušnice, řetízky, prstýnky, hodinky a jiné ozdoby, které by mohly být příčinou zranění jak jejich majitele, tak ostatních dětí při vzájemném kontaktu!

Jak vypadá trénink judo?

Prvním rokem jsou tréninky zaměřené na všestranný pohybový rozvoj a zvýšení obratnosti. Převážnou část tréninků tvoří skupinové hry, gymnastická příprava a postupně se zařazují i základní techniky judo. Nácvik technik začíná nácvikem pádů, jejichž zvládnutí je nezbytným předpokladem pro pozdější nácvik technik hodů. Zároveň s nácvikem technik v postoji (hodů) jsou nacvičovány i techniky na zemi, zejména techniky držení. Po 2-3 měsících tréninku se v malých objemech začnou zařazovat i cvičné zápasy – „randori“, které v praxi prověří nabyté dovednosti. Po půl roce tréninku by měli cvičenci bez problémů zvládnout 6-10 základních technik a podle svých schopností se mohou začít připravovat na složení zkoušky na 6/5 Kyu – nejnižší žákovský technický stupeň.

Po úspěšném složení zkoušky se cvičenci mohou začít zúčastňovat některých regionálních soutěží.

Mistryně Středočeského Kraje na stupních vítězů
Mistryně Středočeského Kraje na stupních vítězů

Není judo pro děti škodlivé?

Mládežnické judo není o nic víc nebezpečné, než jakékoliv jiné sportovní aktivity. Zranění jsou v mládežnických kategoriích velmi zřídka, bohužel stejně jako i při jakékoliv jiné aktivitě se nedá zcela vyloučit. Avšak na rozdíl od neorganizovaného sportu je u tréninku judo vždy přítomen kvalifikovaný trenér, který dohlíží na trénink svých svěřenců a pomáhá toto riziko minimalizovat. Judo také všestranně rozvíjí všechny tělesné partie a pomáhá tím k rovnoměrnému fyzickému rozvoji mladých cvičenců.

Kdy je nejvhodnější začít s tréninkem judo?

Judo lze trénovat v jakémkoliv věku. Optimální věková hranice kdy s judo začít je obecně považována kolem 6 let věku. Avšak s prvními krůčky v judu lze začít již mnohem dříve, kdy se děti formou her s prvky juda seznamují a osvojují si různé dovednosti, včetně obratnosti, pohyblivosti, balančních schopností a spoustu dalších prvků, které jim v pozdějším věku budou velmi užitečné. Protože je ale judo sport, který lze provozovat celoživotně, začít se dá kdykoliv i v pokročilém věku. Vždy je důležitá chuť začít.

Novoroční randori 2020: Rozcvička
Novoroční randori 2020: Rozcvička

Je judo vhodné pro ženy/dívky?

Jak se můžete dočíst na stránce věnované historii juda, není princip juda založen na fyzické síle, ale na technice provedení jednotlivých chvatů. Proto také judo provozuje bezpočet dívek a žen. V nižších mládežnických kategoriích se dokonce dívky utkávají s chlapci a to často velmi úspěšně. Nezanedbatelným faktorem při zvažování vhodnosti juda pro dívky je, že z tohoto sportu si do běžného života odnesou základy sebeobrany, které se jim mohou kdykoliv hodit.